Gdy na rynku pojawia się zupełnie nowy model, koncern stara się, aby jak najszybciej spełnił warunki wzoru Lisaka i otrzymał homologację na auto ciężarowe. Niestety, jak przyznaje Tomasz Tonder, rzecznik prasowy Volkswagena w Kulczyk Tradex, procedury te niekiedy trwają bardzo długo. Tak było w przypadku jednego z liderów segmentu D – Volkswagena Passata, który w wersji Variant (kombi) dopiero w październiku wszedł do oferty jako auto z kratką. Tymczasem przyszłość osobowych ciężarówek jest niepewna.
Kratka napędzi sprzedaż
Rząd wycofał się z propozycji, by od stycznia 2010 r. nie można było odliczać VAT od paliwa do nich. Nie będzie też zawieszenia prawa od odpisywania VAT zawartego w cenie samochodów z kratką. Niewykluczone jednak, że rząd powróci do tych planów w najbliższych latach. Więcej szczegółów na ten temat podajemy tutaj.
W ostatnim kwartale br. trudno się więc spodziewać szaleństwa zakupowego aut z kratką, porównywalnego do tego z marca i kwietnia 2004 r., czyli ostatnich miesięcy przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Wtedy zmieniały się przepisy w odliczeniach VAT-u. Przypomnijmy, że sprzedaż nowych aut osobowych, w tym głównie tych z kratką, w kwietniu 2004 r. sięgnęła ponad 45 tys. sztuk. Wynik wydaje się poza zasięgiem rodzimych firm, ale popyt na auta z kratką w ostatnim kwartale br. może wywindować sprzedaż o średnio miesięcznie nawet 10 tys. sztuk więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, czyli w grudniu, do prawie 40 tys. sztuk.
Ponad 120 aut bez VAT
Po liczbie oferowanych na rynku modeli z homologacją ciężarową można wnioskować, że koncernom kratka się opłaca. Aktualnie przedsiębiorcy, nie licząc tradycyjnych furgonów (w tym osobowych) i pikapów, mogą wybierać spośród ponad 120 modeli osobowych z homologacją na ciężarowe i liczba ta stale rośnie. Skoda Yeti, Volkswageny: Golf Variant, Polo i Touran to kolejne modele, które lada dzień powiększą grono osobowych ciężarówek.
Największy wybór klienci mają w segmencie aut terenowych i SUV-ów – aż 41 modeli oraz w segmencie vanów (w tym mikro-, mini- i kombi-) – 27 modeli. Warto zauważyć, że każda licząca się w sprzedaży flotowej marka posiada auta z kratką w najpopularniejszych segmentach: B, C i D. Niektórzy producenci postarali się nawet o homologację jednego modelu w kilku wersjach nadwozia, jak np. Kia cee’d, czy Skoda Fabia, które dostępne są zarówno jako hatchbacki 3- i 5-drzwiowe oraz kombi. Innym magnesem może być oferta jednego modelu, ale w wersji 2- lub 4-osobowej, jak np. Ford Fusion. Kto chce więc liczyć się na rynku, musi dostosować ofertę do konkurencji. Tomasz Tonder przyznaje, że VW Passat stracił w oczach wielu klientów z uwagi na wcześniejszy brak kratki, a z kolei sprzedaż VW Tiguan bardzo skoczyła po wprowadzeniu wersji ciężarowej tego modelu.
Poniżej prezentujemy pełną listę aut, od których przedsiębiorcy mogą odliczyć pełny 22-proc. VAT.
Tabele - Lista samochodów z kratką (Kliknij, aby powiększyć.):



