Defensywni kierowcy
wielkość czcionki: A A A | 2011-06-22 10:20:56 |
Przygotuj się do wakacyjnej podróży
Jest kilka rzeczy o których należy pamiętać przed wyjazdem a nie zawsze można się ich dowiedzieć z przewodników. W Macedonii, lepiej nie jedź zbyt nowym autem, w Chorwacji uważaj na parkowanie, a we Włoszech na skrzyżowania ze światłami.


- Przed wakacyjnym wyjazdem za granicę pamiętaj o sprawdzeniu przepisów obowiązujących w krajach do których jedziesz i przeglądzie technicznym swojego samochodu – radzi Witold Rogowski z sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl

Warto wiedzieć, że policjant w Niemczech może sprawdzić, czy nożyczki, które wozimy w apteczce mają minimum 14 milimetrów długości, w Chorwacji jeśli źle zaparkujemy, po powrocie nie zastaniemy blokady na kołach, ale możemy nawet nie zastać tam auta. W Czechach i na Słowacji zapytają nas o kamizelka odblaskową, a jeśli w razie awarii zatrzymamy się na poboczu autostrady i nie wezwiemy najpierw policji drogowej, to może zostać nałożony na nas mandat w wysokości ok. 1000 koron (150 zł).

Kierowca, który wybiera się do Grecji przez Macedonię, powinien wiedzieć, że z wymianą części w zbyt nowym modelu auta może mieć problem nawet w stolicy tego państwa, a we Włoszech z nerwową reakcją innych kierowców możemy się spotkać jeśli zbyt długo stoimy na… czerwonym świetle.

Oprócz przepisów panujących w danym kraju, do którego się wybieramy warto też sprawdzić czy wymagana jest tam Zielona Karta oraz jakie są obowiązujące numery alarmowe. Warto też upewnić się, czy w danym kraju obowiązuje nasz assistance i czy w razie kolizji zapewnienia nam nocleg, samochód zastępczy, holowanie auta. Przydać może się też formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym w dwóch językach – polskim i angielskim (możesz go pobrać ze strony Polskiej Izby Ubezpieczeń lub Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych).

Warto też pamiętać o aktualnych przepisach obowiązujących w Polsce. W czerwcu tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące rowerzystów. - Obecnie na drodze mają oni w zasadzie taki sam status jak piesi. Kierowcy muszą ustępować im pierwszeństwa w każdej sytuacji. Rowerzyści mogą też wyprzedzać pojazdy jadące w korku z ich prawej strony, oraz jeździć po chodniku przy złej pogodzie – mówi ekspert ProfiAuto.pl.

Od pierwszego lipca zmieniają się też przepisy dotyczące oznakowania i użytkowania fotoradarów. – Jednak fakt, że będzie ich mniej, bo z dróg znikną atrapy jednak (…) nadal powinniśmy zachować szczególną ostrożność – mówi Witold Rogowski.
Przed długim letnim wyjazdem warto zadbać o sprawność auta. Zadbajmy nie tyko by zabrać trójkąt ostrzegawczy i zapasowe żarówki (najlepiej cały komplet). - Najlepiej przed wyjazdem po prostu wybierzmy się na dodatkowy przegląd. Większość mechaników zrobi nam go za darmo – mówi ekspert ProfiAuto.pl

Dorota Paluch z ProfiAuto.pl dodaje, że przygotowując auto do wyjazdu dobrze jest zadbać jeszcze o kilka szczegółów. - Na przykład sprawdzić ciśnienie we wszystkich kołach, także w zapasowym. Ważne by sprawdzić je już po zapakowaniu bagażu. Dodaje, że Darota Paluch ProfiAutoodpowiednie zapakowanie rzeczy do auta, to nie tylko kwestia estetyki i wygody, ale też bezpieczeństwa. – Nie przewoźmy np. luzem w aucie ciężkich przedmiotów. Ciężka walizka, która w samochodzie kombi leży pod samym dachem, w momencie wypadku, czy gwałtownego hamowania może okazać się śmiercionośnym narzędziem – mówi ekspertka ProfiAuto.pl.

W długiej trasie warto tez pamiętać o tym, by jeździć raczej nocą (mniejszy ruch i upały, odpoczywać - po pierwszych 2 godzinach jazdy ok. 15 minut, po kolejnych dłużej, pić wodę: szczególnie kiedy samochód nie ma klimatyzacji, zabrać ze sobą zmiennika.

Wypadek za granicą – jak się zachować?

Zawiadom policję, policjanci sporządzą protokół, który przyda się później przy załatwianiu formalności związanych z likwidacją szkody.

Jeśli uszkodzone są tylko pojazdy, trzeba usunąć je z drogi i spisać oświadczenia. Pamiętaj, by zebrać adresy świadków i udokumentować fotograficznie miejsce zdarzenia.

Nie usuwaj pojazdów z jezdni jeśli w kolizji są poszkodowani. Miejsce należy zabezpieczyć i udzielić pomocy rannym.

Zgłoś szkodę w swojej firmie ubezpieczeniowej. Jeśli potrzebujesz holowania albo innej pomocy drogowej, najpierw zadzwoń na infolinię i powiadom ich o tym. W przeciwnym wypadku towarzystwo może odmówić pokrycia kosztów udzielonej pomocy.

Jeśli zostałeś poszkodowany , wystąp z roszczeniami przeciwko sprawcy poprzez Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych lub

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wskaże reprezentanta zagranicznej firmy ubezpieczeniowej.


  ProfiAuto

drukujNewsletter Auta Firmowego
     Przeczytaj także
     Galeria zdjęć


     Forum


Zobacz nasze szkolenia branżowe!

Szkolenia branzowe

Samochody popularnych marek w Autofirmowe.pl

Alfa Romeo Audi Bentley Bmw Cadillac Chevrolet Chrysler Citroen Dacia Daf Dodge FSO Fiat Ford GAZ Honda Hummer Hyundai Infinity Iveco Jaguar Jeep Kia Lancia Land Rover Lexus MINI Mazda Mercedes Mitsubishi Nissan Opel Peugeot Porsche Renault Saab Seat Skoda Smart Ssangyong Subaru Suzuki Tata Toyota Volkswagen Volvo
2004-2010 Copyright © Forum Press Sp. z o.o.
Powered by +CMS and JamnikCMS.